Azalie i Różaneczniki. Odmiany do uprawy ogrodowej.
18 maja, 2021Azalie i różaneczniki to bardzo piękne rośliny, i występują w wielu odmianach, dzięki czemu możemy wybierać dowolnie pomiędzy nimi i kształtować kolorystykę swojego ogrodu zgodnie z naszym gustem. Każda odmiana różni się wysokością, kolorystyką kwiatów i charakterystyką dotyczącą wymagań gleby i stanowiska na których będzie rosła. Warto pozyskać podstawową wiedzę na temat hodowli poszczególnego gatunku, aby osiągnąć dobry efekt hodowli. Najbardziej popularne Azalie należą do rodziny azalii wielokwiatowych i japońskich, i właśnie o tych będzie ten artykuł.
Co w dalszej części artykułu?
Jak uprawiać Azalie i Różaneczniki?
Tak jak już powiedzieliśmy, Azalie występują w wielu odmianach gatunkowych, dzięki czemu, możemy dość dowolnie dobierać poszczególne z nich do naszych ogrodowych upraw. Warto nieco przyjrzeć się kilku odmianom, aby poznać bliżej ich walory estetyczne. W zasadzie to każdy dostawca Rhododendronów powinien dysponować odpowiednią wiedzą na temat uprawy i pielęgnacji poszczególnych odmian, toteż po bardziej szczegółowe informacje w tym zakresie, odsyłamy do sprzedawcy.
Azalie wielokwiatowe
- Cecile – odmiana o różowo-łososiowych kwiatach, sięgających do 10 cm średnicy. Jej okres kwitnienia przypada na okres maja, tak jak i wielu innych azali. Bardzo dobrze znosi mrozy, dlatego też świetnie nadaje się do hodowli w naszych warunkach klimatycznych.
- Ananke – jest to odmiana o odchylonych do tyłu, wielkich kwiatach w kolorze żółtym, bardzo jaskrawe. Kwitnie w okresie maja, zazwyczaj od jego połowy a kwiatów jest bardzo dużo. Jej liście są jasno zielone.
- Chanel – to odmiana o silnie pachnących kwiatach w kolorze jasnoróżowym. Kwitnie w drugiej połowie maja, jest bardzo efektowna przez dużą ilość kwiatów. Te Azalie charakteryzują się dobrym poziomem mrozoodporności.
- Cannon’s Double – odmiana azalii o wielobarwnych kwiatach, przez co bardzo efektowna. Jej pąki przybierają barwy różowo-czerwone, następnie stają się kremowo-białe. Jej liście również zmieniają kolor, na początku są brązowe, następnie zmieniają kolor na bardziej zielony, by następnie w okresie jesiennym znów przybrać kolor brązowy.
Azalie Japońskie
Te Różaneczniki rosną bardzo wolno, charakteryzują się tym, że większość odmian to rośliny karłowate.
- Melina – odmiana karłowata, sięga maksymalnie 30 cm wysokości. Jej kwiaty są ciemnoróżowe, a liście ciemne i błyszczące. Bardzo odporna na mrozy.
- Geisha Orange – odmiana sięgająca do 40 cm. Charakteryzuje się sporymi, pomarańczowymi kwiatami. Bardzo odporna na mrozy, idealna na hodowle w warunkach Polskich. Okres kwitnienia przypada na maj-czerwiec.
- Kermesina – wyższa odmiana, sięga do 80 cm wysokości. Charakteryzuje się drobną ilością liści, a jej kwiaty są w kolorze rubinowoczerwonym. Również bardzo odporna na mrozy, okres kwitnienia przypada na maj-czerwiec.
- Schneewitchen – tym razem odmiana karłowata, sięga do 40 cm wysokości. Jej kwiaty są białe, z zielono żółtym środkiem, a liście są jasnozielone. Również bardzo odporna na mrozy, kwitnienie przypada na maj i czerwiec.
- Ledikanense – osiąga do 60 cm wysokości. Kwiaty tej rośliny są duże i lawendowe. Kwitnie zazwyczaj w okresie maja i czerwca. Dobrze znosi silne mrozy, czasem może gubić liście od dołu, jeśli mróz jest wyjątkowo wielki.
Podsumowanie
Rodzajów, w jakich występują Azalie i Różaneczniki, jest bardzo dużo, w związku z czym, nie musimy się ograniczać co do wyboru. Azalia nada się do każdego ogrodu, i tego wielkiego i całkiem małego. Warto przed zakupem dowiedzieć się, jakie specyfikacje ma dana roślina, jak wielka urośnie, oraz jak dobrze radzi sobie z mrozem. Kwestią kluczową jest to, aby hurtownia Azalii dostarczająca nasze rośliny ogrodowe, zapewniła nam sadzonki zdrowe, wolne od chorób. Jednocześnie powinna dostarczyć nam niezbędne informacje w zakresie pielęgnacji naszych nowych roślin ogrodowych. Dzięki temu, będziemy mieć podstawową wiedzę w tym zakresie, iż z cała pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem.