Budownictwo a potencjał podnośników przegubowych

Budownictwo a potencjał podnośników przegubowych

8 listopada, 2021 Wyłączono przez Redaktor

Dawno minęły już czasy, gdy tradycyjne rusztowanie było jedynym i sprawdzonym sposobem zorganizowania stanowiska pracy dla budowlańca. Dziś stabilną i bezpieczną alternatywą dla rusztowań stają się podnośniki przegubowe, które zapewniają duży zasięg i optymalną wysokość roboczą.

Mało przestrzeni? To nie problem!

Jedną z najważniejszych zalet podnośników przegubowych jest możliwość ich wykorzystania w warunkach ograniczonej przestrzeni i to z możliwością podniesienia platformy roboczej do wysokości nawet 40 (!) metrów. Co więcej, podnośniki te charakteryzują się niewielkim promieniem skrętu, bardzo wytrzymałą i stabilną konstrukcją, a także… niewielką masą, dzięki którym ich potencjał może być wykorzystany w praktycznie każdych warunkach. Mogą one brać udział np. w pracach renowacyjnych dachów, elewacji i fasad budynków, pracach związanych z instalacją oświetlenia (zwłaszcza zewnętrznego), montażem reklam i konstrukcji stalowych, a także w procesie instalacji systemów wentylacji i klimatyzacji. Tak duża funkcjonalność podnośnika jest możliwa głównie dlatego, że – ze względu na swą konstrukcję – może znajdować się on w pewnym oddaleniu od miejsca wykonywania prac.

Elektrycznie i spalinowo, czyli metody zasilania podnośników

Na rynku są dostępne trzy podstawowe rodzaje podnośników. Pierwszy z nich – czyli podnośniki przegubowe elektryczne – znajdują swe zastosowanie głównie na terenie hal i magazynów, Nie emitują one spalin, toteż można z nich korzystać w trakcie prac wykonywanych wewnątrz pomieszczeń. Zaletą modeli elektrycznych jest ich energooszczędność, funkcjonalność i (w przypadku mniejszych modeli) kompaktowy kształt. Poza tym warto pamiętać, że modele elektryczne są przyjazne dla środowiska, gdyż nie emitują niebezpiecznych spalin. Pewną alternatywą dla tych urządzeń są maszyny hydrauliczne, które – jak sama nazwa wskazuje – są zasilane za pomocą współpracującej z nimi pompy tłoczącej hydrauliczny czynnik roboczy.

Wracając do konstrukcji elektrycznych, ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do prac wewnętrznych. Wręcz przeciwnie – można je stosować również na zewnątrz, aczkolwiek wymagają one zwykle dość dobrze utwardzonego podłoża. Spalinowe podnośniki przegubowe to urządzenia o zupełnie innych właściwościach. Zasilane są one za pomocą silników Diesla i najczęściej wyposażone są w układy odprowadzania spalin. Urządzenia te korzystają zwykle z napędu na cztery koła, oferując jednocześnie możliwość równoczesnego skrętu dwoma kołami. Co więcej, dysponują one bardzo dużą mocą, która przedkłada się na ograniczenie czasu niezbędnego do podnoszenia lub spuszczania platformy roboczej.

Reasumując, w budownictwie rola podnośników przegubowych będzie gwałtownie wzrastać, gdyż oferują one możliwości, jakich nie posiadają np. standardowe rusztowania.