Efektywne ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Efektywne ogrzewanie domu jednorodzinnego.

26 maja, 2021 Wyłączono przez Redaktor

Skuteczne, efektywne ogrzewanie domów jednorodzinnych, wymaga od nas pewnej inwencji. Szczególnie w przypadku, kiedy jesteśmy właścicielami starszych budynków, z klasycznym systemem grzejników i kotła centralnego. W nowych budynkach, mamy o wiele większe możliwości, chociażby ze względu na ich dobrą konstrukcję pod kątem izolacji termicznej. W przypadku budynków starszych, niestety, musimy w pierwszej kolejności samodzielnie przeprowadzić termomodernizacje budynku, a dopiero potem możemy inwestować w rozwiązania zapewniające nam efektywne ogrzewanie budynku. Sprawdźmy więc jak przystąpić do tego typu prac, aby zagwarantować sobie odpowiednie efekty ich realizacji.

Czy efektywne ogrzewanie jest kosztowną inwestycją?

Z całą pewnością w przypadku budynków starszych, budowanych w latach 7-tych i wcześniej, będziemy mieć stosunkowo poważne trudności z osiągnięciem odpowiedniej izolacji termicznej. Co prawda możemy budynek ocieplić grubą warstwą styropianu, możemy ocieplić dach i odizolować fundamenty, ale podstawy konstrukcyjne będą niestety przepuszczać zimno. Na pewno nie osiągniemy stanu budynku energooszczędnego, a tym bardziej pasywnego. Aby zminimalizować koszty, możemy także dodatkowo zainwestować w rozwiązania takie jak solary do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, czy też panele fotowoltaiczne, do ograniczenia kosztów zużycia elektryczności. W dalszym jednak ciągu, trzeba jeszcze zagwarantować sobie jak najbardziej efektywne ogrzewanie budynku, aby koszty nie przyprawiały nas o zawrót głowy.

Jakie rozwiązania warto brać pod uwagę?

Efektywne ogrzewanie - grzejnik kanałowy montowany pod oknemW przypadku domów z klasycznym rozwiązaniem czyli systemem grzejnikowym i kotłem CO, można wziąć pod uwagę przerobienie instalacji na system grzejników kanałowych. Nie będzie to wymagać zbyt wielkich nakładów inwestycyjnych, ani tez nie pochłonie zbyt dużo pracy. Aczkolwiek, musimy pamiętać, iż grzejnik kanałowy montowany jest bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi wobec czego też, nie w każdym budynku będziemy mieć możliwość zastosowania tego rozwiązania.

W każdym razie, trzeba zauważyć, iż grzejniki kanałowe, potrafią nam zagwarantować bardziej efektywne ogrzewanie, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych grzejników ściennych. Wynika to z technologii i rozwiązań zastosowanych w ich przypadku. Mamy tutaj bowiem do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza, poprzez zamontowane z grzejniku, energooszczędne i ciche wentylatory. Dzięki temu, pomieszczenie nagrzewa się szybciej, a co równie istotne, temperatura czynnika grzewczego może być znacznie obniżona. Przekłada się to oczywiście na parametry pracy kotła, a więc na zużycie energii cieplnej, czyli po prostu na ograniczenie kosztów ogrzewania.

Podsumowanie.

Musimy więc pamiętać o tym, iż aby zapewnić sobie efektywne ogrzewanie domu jednorodzinnego, koniecznością będzie poniesienie kosztów związanych z inwestycjami w nowsze rozwiązania i technologie. Ostatecznie jednak, możemy zapewnić sobie komfortowe termicznie warunki w domu, przy ograniczeniu kosztów związanych z jego ogrzewaniem.