Mała instalacja igłofiltrowa.

Mała instalacja igłofiltrowa.

12 maja, 2021 Wyłączono przez Redaktor

Mała instalacja igłofiltrowa, będzie niejednokrotnie rozwiązaniem najbardziej optymalnym, do konkretnej sytuacji. Nie zawsze przecież trzeba od razu rozwijać baterię 4 agregatów pompowych i podłączać do nich dwie setki igłofiltrów. Czasami, zakres robót modernizacyjnych czy też budowlanych, jest na tyle mały, iż wystarczającym rozwiązaniem jest instalacja, składająca się z 10-15 igłofiltrów. W takich instalacjach, nie warto też stosować dużych agregatów pompowych, bowiem wystarczające będą mniejsze pompy. Zagwarantują one odpowiedni poziom wydajności odwadniania, ale także pozwolą na ograniczenie kosztów prowadzenia odwadniania. W każdym razie, jest to opcją o wiele bardziej optymalną.

Czy mała instalacja igłofiltrowa może być odpowiednio wydajna?

To będzie oczywiście uzależnione od tego, jakiej wielkości będą igłofiltry, jak wydajny będzie zastosowany agregat próżniowy, oraz od ilości wody, która należy usuwać z gruntu. W większości przypadków, mała instalacja igłofiltrowa, składająca się z około 10-15 igłofiltrów, będzie spełniać swoje zadania. Jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać przede wszystkim podczas prac naprawczych i modernizacyjnych. W takich bowiem przypadkach, będziemy realizować niewielki zaledwie wykop, w celu sprawdzenia na przykład instalacji wodnej czy też kanalizacyjnej oraz usunięcia ewentualnych usterek. Mała instalacja igłofiltrowa, zapewniająca osłonę na szerokości około 10 metrów, będzie w takich sytuacjach, rozwiązaniem aż nadto wystarczającym.

Jaki agregat pompowy do małej instalacji igłofiltrowej?

Skoro mała instalacja igłofiltrowa, będzie odsysać i tłoczyć wodę z mniejszej ilości igłofiltrów, to sam agregat pompowy, także może być o wiele mniejszy. Jednym z najczęściej stosowanych w tym przypadku rozwiązań, jest pompa typu Selwood Spate 75. Jest to bardzo wydajna jednostka napędzana silnikiem wysokoprężnym Yanmar o mocy nominalnej 3 kW. Przede wszystkim, jest to pompa tłokowo-membranowa, co znacznie usprawnia jej współpracę z systemami igłofiltrowymi. Pozwala nam ona na utrzymanie stałej wysokości podnoszenia, bez względu na aktualną wydajność całego systemu. Zapewnia nam ona podciśnienie ssania na poziomie -0,91 bar, co pozwala na skuteczne odsysanie wody z igłofiltrów na głębokości nawet 6-7 metrów. Oferuje wydajność w zakresie 30 m3/godz. co w przypadku niewielkich instalacji igłofiltrów jest bardzo dobrym osiągiem.

Podsumowanie.

Jednym słowem, trzeba tutaj powiedzieć, iż kompaktowe pompy do igłofiltrów będą o wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku małych instalacji igłofiltrowych. Przede wszystkim, zagwarantuje nam to stosunkowo spore oszczędności, wynikające z mniejszego zużycia paliwa, ale nie bez znaczenia jest tutaj także sam koszt zakupu tego typu pompy. Cena, zupełnie nowej pompy będzie oscylować w graniach 30000 PLN netto. Dzięki takiej inwestycji zaś, każda, mała instalacja igłofiltrowa, będzie zapewniać wydajność odwadniania na bardzo wysokim poziomie.