Typy geowłókniny stosowane w budownictwie.

Typy geowłókniny stosowane w budownictwie.

3 czerwca, 2022 Wyłączono przez Redaktor

Różnorodne typy geowłókniny, obecnie są bardzo szeroko wykorzystywane w branży budowlanej. Każdy z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi właściwościami, toteż zastosowanie poszczególnych typów jest zupełnie odmienne. W każdym jednak przypadku, wdrożenie geowłókniny przynosi konkretne korzyści, przede wszystkim w postaci podniesienie trwałości obiektów i konstrukcji budowlanych. Warto więc przyjrzeć się nieco bardziej precyzyjnie kwestii tego, jak poszczególne typy geowłóknin przyczyniają się do poprawy efektywności we współczesnym budownictwie.

Jak poszczególne typy geowłókniny poprawiają jakość konstrukcji budowlanych.

Przede wszystkim, w każdym przypadku zastosowania geowłókniny, zapewniamy sobie wzrost trwałości poszczególnych konstrukcji. Dodatkowo, poszczególne typy geowłókniny, zapewniają wzrost skuteczności i efektywności danych konstrukcji budowlanych. Dzięki temu, znajdują one bardzo szeroki zakres zastosowania. W zależności od konkretnych warunków i rodzaju konstrukcji, będziemy stosować odmienne geowłókniny, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi oraz właściwościami.

Typy geowłóknin stosowanych obecnie w budownictwie.

Na chwilę obecną praktycznie każda oferta geowłóknin poszczególnych dostawców, zapewnia nam następujące typy geowłóknin, które możemy wykorzystywać w różnych sytuacjach:

Geowłókniny typu TS

typy geowłókniny - zastosowanie geowłókniny typu TSTen rodzaj geowłókniny wytwarzany jest w procesie igłowania włókien ciągłych, polipropylenowych. Charakteryzuje się wodoprzepuszczalnością, odpornością na rozrywanie i rozkład, oraz neutralnością dla środowiska. Wykorzystuje się ją głównie w budownictwie jednorodzinnym w zakresie unowocześniania oraz rozbudowy obejścia domu czy też ogrodu.

Geowłókniny typu P oraz PES

typy geowłókniny - geowłóknina ochronna PESSą to geowłókniny ochronne, stosowane w podstawowym zakresie do ochrony geomembran. Są wytwarzane z mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłych, polipropylenowych, stabilizowanych przeciwko promieniowaniu UV (geowłókniny typu P), lub z włókien poliestrowych, łączonych ze sobą poprzez igłowanie, przeszywanie lub kalandrowanie (geowłókniny typu PES). Wykorzystywane głównie do ochrony membran, ale także w zakresie konstrukcji systemów drenażowych, separacji warstw gruntu, czy też ich wzmacniania.

Geowłókniny typu F

typy geowłókniny - geowłóknina filtracyjnaTo nowoczesna, dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna, wytwarzana z dwóch warstw geowłókniny z włókien ciągłych, polipropylenowych. Jedna warstwa służy jako filtr, a druga jest wykorzystywana jako jego ochrona. Wykorzystywana przede wszystkim w przypadkach, w których ze względu na krytyczne warunki gruntowe, niezbędne jest osiąganie wyjątkowo dobrych właściwości filtracyjnych.

Geowłókniny typu PGM 14

typy geowłókniny - geowłóknina do naprawy dróg PGM14To z kolei geowłóknina drogowa wytwarzana z włókien ciągłych polipropylenowych, wykorzystywane w zakresie naprawy nawierzchni drogowych. Zapewniają skuteczne uszczelnienie warstw naprawionych, jak również redukcję napięć pomiędzy poszczególnymi warstwami nawierzchni.

Geowłókniny typu DREFON ST

typy geowłókniny - drefton stWłoskie geowłókniny, wykonywane z ciętych włókien PP i PES (polipropylen oraz poliestr). Charakteryzują się bardzo dobrym zakresem wytrzymałości na rozciąganie oraz przebicie. Wykorzystywane w zakresie konstrukcji systemów drenażowych, jak również ochronnym czy też separacyjnym.

Podsumowanie.

Do naszej dyspozycji pozostają więc konkretne typy geowłóknin, które możemy wykorzystywać w zróżnicowanych zastosowaniach. W każdym przypadku, poszczególne typy geowłóknin będą przyczyniać się do znacznej poprawy trwałości i efektywności poszczególnych konstrukcji budowlanych. Ich wdrożeni więc, jest bardzo korzystnym rozwiązaniem z każdego punktu widzenia.