Typy geowłókniny stosowane w budownictwie.
3 czerwca, 2022Różnorodne typy geowłókniny, obecnie są bardzo szeroko wykorzystywane w branży budowlanej. Każdy z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi właściwościami, toteż zastosowanie poszczególnych typów jest zupełnie odmienne. W każdym jednak przypadku, wdrożenie geowłókniny przynosi konkretne korzyści, przede wszystkim w postaci podniesienie trwałości obiektów i konstrukcji budowlanych. Warto więc przyjrzeć się nieco bardziej precyzyjnie kwestii tego, jak poszczególne typy geowłóknin przyczyniają się do poprawy efektywności we współczesnym budownictwie.
Co w dalszej części artykułu?
Jak poszczególne typy geowłókniny poprawiają jakość konstrukcji budowlanych.
Przede wszystkim, w każdym przypadku zastosowania geowłókniny, zapewniamy sobie wzrost trwałości poszczególnych konstrukcji. Dodatkowo, poszczególne typy geowłókniny, zapewniają wzrost skuteczności i efektywności danych konstrukcji budowlanych. Dzięki temu, znajdują one bardzo szeroki zakres zastosowania. W zależności od konkretnych warunków i rodzaju konstrukcji, będziemy stosować odmienne geowłókniny, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi oraz właściwościami.
Typy geowłóknin stosowanych obecnie w budownictwie.
Na chwilę obecną praktycznie każda oferta geowłóknin poszczególnych dostawców, zapewnia nam następujące typy geowłóknin, które możemy wykorzystywać w różnych sytuacjach:
Geowłókniny typu TS
Ten rodzaj geowłókniny wytwarzany jest w procesie igłowania włókien ciągłych, polipropylenowych. Charakteryzuje się wodoprzepuszczalnością, odpornością na rozrywanie i rozkład, oraz neutralnością dla środowiska. Wykorzystuje się ją głównie w budownictwie jednorodzinnym w zakresie unowocześniania oraz rozbudowy obejścia domu czy też ogrodu.
Geowłókniny typu P oraz PES
Są to geowłókniny ochronne, stosowane w podstawowym zakresie do ochrony geomembran. Są wytwarzane z mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłych, polipropylenowych, stabilizowanych przeciwko promieniowaniu UV (geowłókniny typu P), lub z włókien poliestrowych, łączonych ze sobą poprzez igłowanie, przeszywanie lub kalandrowanie (geowłókniny typu PES). Wykorzystywane głównie do ochrony membran, ale także w zakresie konstrukcji systemów drenażowych, separacji warstw gruntu, czy też ich wzmacniania.
Geowłókniny typu F
To nowoczesna, dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna, wytwarzana z dwóch warstw geowłókniny z włókien ciągłych, polipropylenowych. Jedna warstwa służy jako filtr, a druga jest wykorzystywana jako jego ochrona. Wykorzystywana przede wszystkim w przypadkach, w których ze względu na krytyczne warunki gruntowe, niezbędne jest osiąganie wyjątkowo dobrych właściwości filtracyjnych.
Geowłókniny typu PGM 14
To z kolei geowłóknina drogowa wytwarzana z włókien ciągłych polipropylenowych, wykorzystywane w zakresie naprawy nawierzchni drogowych. Zapewniają skuteczne uszczelnienie warstw naprawionych, jak również redukcję napięć pomiędzy poszczególnymi warstwami nawierzchni.
Geowłókniny typu DREFON ST
Włoskie geowłókniny, wykonywane z ciętych włókien PP i PES (polipropylen oraz poliestr). Charakteryzują się bardzo dobrym zakresem wytrzymałości na rozciąganie oraz przebicie. Wykorzystywane w zakresie konstrukcji systemów drenażowych, jak również ochronnym czy też separacyjnym.
Podsumowanie.
Do naszej dyspozycji pozostają więc konkretne typy geowłóknin, które możemy wykorzystywać w zróżnicowanych zastosowaniach. W każdym przypadku, poszczególne typy geowłóknin będą przyczyniać się do znacznej poprawy trwałości i efektywności poszczególnych konstrukcji budowlanych. Ich wdrożeni więc, jest bardzo korzystnym rozwiązaniem z każdego punktu widzenia.