Utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV.

Utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV.

26 lipca, 2022 Wyłączono przez Redaktor

Utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV to bardzo dobra technologia, zapewniająca wyraźne, konkretne korzyści w wielu przypadkach. Przede wszystkim, możemy w tym przypadku liczyć na znaczne przyspieszenie procesu utwardzania spoiny. W niektórych przypadkach, możliwe jest pełne jej utwardzenie w czasie zaledwie kilkunastu sekund. Jest to więc diametralne przyspieszenie wielu procesów technologicznych. Tym bardziej, iż utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV, można także wdrożyć na wszelkiego rodzaju linie produkcyjne, nawet w bardzo szybkich procesach technologicznych.

Jak realizowane jest utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV?

Sam proces w tym przypadku jest stosunkowo prosty. W zasadzie nie różni się on zbytnio od standardowego procesu klejenia z naturalnym utwardzaniem spoiny klejowej. Aby jednak utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV mogło przebiegać w pełni prawidłowo, należy w pierwszej kolejności dobrze przygotować klejone ze sobą elementy. Powierzchnie styku, klejonych przedmiotów powinny być starannie oczyszczone oraz odtłuszczone. Należy także je doprowadzić do idealnej gładkości powierzchni. Nie powinny na nich występować żadne zadziory i nierówności. W następnej kolejności należy nałożyć cienką, równomierną warstwę kleju na obydwie płaszczyzny, po czym można połączyć ze sobą klejone przedmioty. Ostatecznie pozostaje nam już tylko samo utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV, co w niektórych przypadkach może trwać zaledwie kilkanaście sekund.

Zalety utwardzania spoin promieniowaniem UV?

Warto tutaj także podkreślić, iż utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV, niesie za sobą wyraźne i konkretne korzyści. Wdrożenie tego typu technologii utwardzania pozwala nam osiągnąć o wiele lepszą efektywność samego procesu klejenia, a to dopiero początek korzyści. Najważniejsze zalety zastosowania tego typu rozwiązania przedstawiają się następująco:

  • Krótki czas utwardzania – w najlepszych sytuacjach, osiągnięcie pełnego utwardzenia oraz pełni właściwości fizykochemicznych spoiny zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Oczywiście jest to ściśle powiązane z rodzajem zastosowanego kleju, oraz wielkością i grubością spoiny.
  • Długi czas żywotności kleju – większość klejów przeznaczonych do utwardzania promieniowaniem UV, charakteryzuje czas żywotności wynoszący około 60 minut. Jest to czas, w jakim możemy dowolnie manipulować klejonymi elementami a po upływie którego musimy koniecznie przeprowadzić utwardzenie. W przeciwnym razie, trzeba będzie klej usunąć i od nowa przygotować spoinę.
  • Niski koszt jednostkowy – utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV jest także stosunkowo przystępnym cenowo rozwiązaniem. Wdrożenie tego typu technologii nie podnosi kosztów klejenia w przedsiębiorstwach.
  • Dobra jakość spoiny – spoiny utwardzane promieniowaniem UV charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami. Są w wyraźny sposób odporne na działanie czynników zarówno fizycznych jak i chemicznych.

Mamy więc do czynienia z konkretnymi zaletami, które przekładają się na tak wysoki poziom popularności tej technologii utwardzania spoin klejowych.

Podsumowanie.

Widzimy więc wyraźnie, iż jest to bardzo dobra technologia, zapewniająca konkretne korzyści. Co prawda trzeba będzie ponieść pewne koszty. Trzeba będzie zainwestować w odpowiednio dobrane systemy typu UV do utwardzania spoin klejowych, niemniej jednak koszty te będą w stanie bardzo szybko się zwrócić. Poza tym korzyści, jakie zapewnia nam utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV, w zupełności rekompensują wyższe koszty, które musimy ponieść przy wdrożeniu tej technologii.