Wymiary łóżka do sypialni – jaki rozmiar wybrać?

Wymiary łóżka do sypialni – jaki rozmiar wybrać?

3 maja, 2022 Wyłączono przez Redaktor

Jakie łóżko będzie idealne dla konkretnej sypialni? Odpowiedź na to pytanie brzmi zwykle: jak największe! Problem w tym, że łóżko to nie jedyny element wchodzący w skład tego pomieszczenia. Wręcz przeciwnie – to ważny składnik całego systemu wypoczynkowego, którego celem jest zapewnienie idealnych warunków relaksu, ale i pracy.

Przyszłościowe wymiary łóżka

Kupując łóżko, warto zacząć planować. I nie chodzi tu wyłącznie o zaplanowanie rozmieszczenia określonych mebli. Ważne jest również to, czy w przyszłości ilość osób korzystających z danego łóżka istotnie się nie zwiększy… To samo dotyczy również małżeństw, które muszą się zastanowić, czy ich łóżko małżeńskie pomieści (oprócz dwojga małżonków) pojawiające się w rodzinie dzieci. Teoretycznie najprościej mają ci, którzy zamiast łóżka kupują kanapę. Mogą oni bowiem zdecydować się na zakup np. rozkładanej rogówki, która oferuje znacznie większą przestrzeń wypoczynkową niż sofa. Trzeba jednak zwrócić uwagę na komfort takiego rozwiązania, gdyż nie każdy lubi spać na rozkładanych meblach.

Łóżko a pozostałe meble

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zakup łóżka wymaga rozplanowania praktycznie całej, domowej aranżacji. Jeśli w rodzinie są dzieci (zwłaszcza małe), to sypialnia rodziców pozostaje jedynym, zacisznym miejscem, w którym mogą oni wypocząć lub… pracować. Z tego też powodu warto zarezerwować sobie trochę miejsca na biurko, fotel, elektronikę (komputer + okablowanie) i co najmniej 50 cm na przejście pomiędzy nimi a łóżkiem.

Jeśli w pokoju jest mniej miejsca, można zainwestować w łóżko drewniane lewitujące, które optycznie powiększa pokój. Wybierając łóżko o właściwym rozmiarze warto też zwrócić uwagę na dostęp do szafek nocnych. Mogą one bezpośrednio przylegać do łóżka, ale ich liczba musi być dostosowana do przeznaczenia mebla. Oznacza to konieczność posiadania dodatkowych centymetrów wolnej przestrzeni w bliskim sąsiedztwie łóżka małżeńskiego.

Rozmiar i konstrukcja łóżka

W przypadku małych, przytulnych pomieszczeń warto poszukać prostych łóżek o minimalistycznej formie, takich jak łóżka lewitujące Balduczi czy BEN_LIFT od Arbora. Takie modele powiększają przestrzeń poza materacem jedynie o kilka centymetrów, a pojemnik schowany pod rama łóżka jest praktycznie niewidoczny. Łóżka drewniane, które często charakteryzują się dość rozbudowaną formą, są stworzone głównie dla sypialni o nieco większej kubaturze. Ich długość powinna wystarczać na w miarę swobodne rozprostowanie nóg. Szerokość łóżka to już przedmiot analiz w oparciu o własne predyspozycje i dostępną przestrzeń.

Ciekawą ofertę łóżek można znaleźć w sklepie https://arbora.com.pl/. Znajdują się tu zarówno modele małżeńskie, jak i jednoosobowe.